Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelená zimní královna

 … a pak jsem ji spatřil!

Kdysi o ní vyprávěl jeden stařičký pan profesor - znal každý zelený lístek, květ či kořínek téhle země…

Prý se vyskytuje u nás na jihu pouze na břehu Čertových proudů - všude jinde v Čechách pouze ostrůvkovitě - a je to prý něco! Listoval tehdy knihou jako Bible kralická tlustou, v ní ukázal tečku na mapě v měřítku jedna ku milionu. Ten červený puntík označoval stanoviště kdesi v kaňonu Vltavy, od Lipna po Vyšší Brod. Nevadí jí mráz, led ani sníh - vše ostatní zmrzne na rampouch - jenom ona srdnatě  rozprostírá své „dikobrazí“ bodliny nad krunýřem z ledu - krásná, vzácná, tajemná... 

Jak rád bych ji někdy spatřil! Zkus si však hledat perlu na ledové kře arktické. Léta jsem po ní pátral marně, po proudu i proti vodě, možná jsme se chvílemi míjeli, aniž bych si jí všiml, snad se mi i schovávala. Pomalu se střídaly zimní sibérie s jarními vodami a já pro všechnu tu divokou krásu kaňonu na ni zapomněl.

Až v půli letošního ledna…  Mávala na mě zelenými chapadélky - hrdě vzdorující ostrým hranám zamrzlých peřejí a teplotám hluboko pod bodem mrazu … Přeslička zimní! Equisetum hyemale, syn: Hippochaete hyemalis, tmavě zelené stonky, metr dlouhé, s křemičitými hrbolky a hrotitým výtrusnicovým klasem. Silně ohrožený druh - pravá perla naší květeny!

Milovníci Divočiny jistě pochopí, že uvádět její přesnou lokalitu, by znamenalo vynést nad přesličkou jistý rozsudek smrti. Podobný ortel pro zelenou „sněhovou královnu“ však může přinést realizace plánů Svazku obcí divoká voda Loučovice na přeměnu řečiště Vltavy pod Lipnem na vodácký kanál pro komerční adrenalinové zábavy. Pravidelné a cyklované zaplavování říčního koryta obrovskou masou přehradní vody od jara do podzimu s byznysem gumových raftů, po okraj naplněných adrenalinuchtivými davy turistů, by přinesly zmar do křehkého přesličkového království.

Pomozte ochránit ten maličký zelený ostrůvek z Cesty do pravěku na břehu stříbropěnné Vltavy. Podpořte petici „Kam se valí loučovické proudy“ na záchranu Čertových proudů i přesličky zimní - připojte svůj podpis na   http://www.e-petice.cz/petitions/kam-se-vali-loucovicke-proudy.html   

S Divočinou Vltavy Jaroslav Jonáš 

p1053036.jpg