Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rak říční

24. 10. 2015

         

           p9112099.jpg 

 

 V Čertových proudech řeky Vltavy byl nalezen párek převzácných raků říčních a ochráncům přírody svitla naděje, že kvůli tomu nebude unikátní kaňon národní řeky přeměněn v komerční vodácký kanál pro turisty podle představ okolních obcí.                                                                 (časopis Respekt – 5. 10. 2015)

 

                                                  Život raka říčního

                (podle knihy Ing. Zdeňka Šimka - Rybářství na tekoucích vodách)

Rak dává přednost vodám s přirozenými břehy skýtajícími dostatek úkrytu, jako jsou balvany, podemleté hlinité břehy, díry pod kořeny. V hlinitých březích si hloubí díry tak hluboké, že do nich právě zaleze, a to pozpátku, takže je chráněn a má přehled.

Barva raků kolísá podle prostředí, většinou jsou tmavě olivoví, namodralí i zelenavě černí, vždy s červenavým nádechem na spodní straně klepet.Rozlišení samičky od samečka je v období od října do konce června snadné, neboť mají na panožkách pod zadečkem celé trsy hnědavých vajíček. Vajíček je někdy 50, jindy až 200 i 300 kusů.

K páření raků dochází koncem října nebo v listopadu. Samice nosí vajíčka déle než půl roku, teprve začátkem léta se z nich líhnou ráčci asi 1 cm dlouzí; po dobu jednoho týdne jsou k matce připoutáni pevným vláknem, po prvním svléknutí jsou už samostatně pohybliví, vyhledávají však ještě asi 2 - 3 týdny úkryt pod matčiným tělem.

Růst raka je pomalý, velký dorostlý rak bývá i desetiletý. Velcí raci mají tělo dlouhé i přes 15 cm, klepeta i přes 10 cm.