Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rudyard Kipling - Knihy džunglí (The Jungle Book)

18. 8. 2015

                                      p7071344.jpg

                                                                                   

                                                                            Zákon džungle

Zákon džungle, který je zajisté nejstarším zákonem na světě, pamatoval na všechny nahodilosti, které mohou Lid džungle potkat, takže dnes jsou jeho ustanovení tak dokonalá, jak je mohly vytvořit jen čas a zvyky. Jak víte, Mauglí strávil značnou část svého života v séóníjské vlčí smečce, kde ho starý hnědý medvěd Balú učil Zákonu. A byl to právě Balú, který chlapci řekl, když už se mu začínaly ty neustálé příkazy přejídat, že zákon je jako obrovská liána, která spadne na záda každému, a nikdo se jí nemůže vyhnout.

 Hle, zde je pravý Zákon džungle, starobylý, jasný jako den;                                          kdo dbá ho, šťastný vlk je vždycky, přestupník však padne smrti v plen.

 Ten zákon životem se vine, liány jak stromu pás.                                                    Vlk sám vždy bude silou smečky - celá smečka silou vlka zas! 

 

                                 Zpěv na rozloučenou      

(Tento zpěv slyšel Mauglí znít za sebou až do chvíle, kdy přišel zase k prahu Mesuiny chýše.)   

 

   Všichni tři - Balú, Baghíra a Ká 

Jdeš, kam tě volá rodný svět, kam za tebou nám nelze spět,kde horce plane Rudý květ.           Až noci klesneš v tichý sen, zdmi od oblohy oddělen, náš v spánku slyšet budeš sten.               A ráno, až se probudíš, tu v prsou poznáš divnou tíž, jak srdce tíhne k džungli blíž.               Les, vítr, strom a vody tok veď přízeň džungle tvůj vždy krok!