Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aldo Leopold - Obrázky z chatrče (A Sand County Almanac)

29. 10. 2015

                                             Zelené laguny (Coloráda)

p7141598.jpg

 

Protože delta Coloráda nemá žádné místní názvy, museli jsme vymýšlet na pochodu své vlastní. Jednu lagunu jsme nazvali Rillito, a tam jsme viděli ve vzduchu perly. Leželi jsme natažení na zádech, užívali si listopadové slunce a pokukovali na vzlétající káně. Daleko za ní se na obloze najednou objevil točící se kruh bílých teček, střídavě viditelných a neviditelných. Slabý zvuk trubky nám brzo prozradil, že to jsou jeřábi, obhlížející svou deltu a shledávající ji dobrou. V té době jsem byl ornitolog-samouk, a tak jsem si představoval, že to jsou jeřábi američtí (Grus americana) , protože byli tak bílí. zcela jistě to byli jeřábi kanadští, ale na tom nezáleží. Na čem záleží, je to. že jsme sdíleli krajinu s nejdivočejším z ptáků. Oni a my jsme našli domov ve vzdálené pevnosti místa a času - vrátili jsme se do pleistocénu. Kdybychom to uměli, odpověděli bychom jim na pozdrav zatroubením. Ještě teď, skrze vzdálenost let, je jasně vidím, jak bezhlučně krouží.

To všechno bylo daleko a dávno. Teď mi říkají, že zelené laguny plodí ananasové melouny. Jestli tomu tak je, pak by melouny měly mít silnou chuť.

Člověk vždy zabíjí to, co miluje, a i my, osadníci, jsme zabili svou divokou přírodu. Jsou lidé, kteří říkají, že to bylo nezbytné.

       

         pa232304.jpg

 

Jednou za život by měl člověk zaměřit svou mysl na zemi, jež mu utkvěla v paměti... Měl by se věnovat konkrétní krajině, kterou zná, podívat se na ní ze všech možných úhlů, přemýšlet o ní, prodlít u ní. Měl by si představit, že se jí dotýká rukama v každém ročním období a naslouchá zvukům, jaké se na ní ozývají. Měl by si představit zvířata, která se tam vyskytují, dokonce i ten nejmenší závan větru. Měl by si vzpomenout na polední žár a na barvy svítání a soumraku.                                                   (N.S. Momaday;Kiowové) 

 

 

         pic_6112.jpg

Aldo Leopold

 "Možná, že naše intimní vnímání může být pravdivější, než naše věda a méně zatížené slovy než naše filosofie: Cítíme neoddělitelnost Země - jejích půd, horstev, řek, lesů, podnebí, rostlin a živočichů - a kolektivně ji respektujeme nejen jako užitečného služebníka, ale jako živoucí bytost, zřejmě daleko méně živou než my sami, ale daleko přesahující nás samé v čase i prostoru - bytost starší než první úsvit našeho života a až poslední z nás odejde za svými předky, stále mladou."

 

"Nedovedu si představit, že by morální vztah k Zemi mohl existovat bez lásky, respektu a obdivu k ní a bez veliké úcty k její hodnotě. Hodnotou samozřejmě míním něco mnohem širšího, než je pouhá ekonomická hodnota; míním hodnotu ve filosofickém smyslu."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ooo