Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrázky od Vltavy - březen 2018

2. 3. 2018

 Spící díra…

 

pb122630.jpg

Nazujme si pevné kožené boty, do ruky bukovou hůl - člověk nikdy neví - a vydejme se od malované Rožmberské brány vyšebrodského kláštera proti proudu Vltavy do kaňonu Čertových peřejí. Mezi zapomenutými, mechem obrostlými říčními patníky 325 a 324 najdeme tajemné místo, které je opředeno mnohými ději přírodními i podivuhodnými příběhy lidskými – Spící díra.

Podle dávné pověsti byla ve Spící díře za časného kuropění provalena hráz ďábelského díla pekelníkova. Dodnes se tu z úbočí hory Louče vlévá do Čertových proudů moře kamenné. Naší pozornosti neunikne ani otisk kopyta rozzuřeného rohatce na jednom z balvanů.

Gigantické změti granitových bloků v řečišti dominuje především jeden, usazený mohutným, dokonale vyhlazeným, nezdolným čelem jako věčný strážce nejjižnějšího hvozdu země české. Jedná se zřejmě o největší balvan na celé předlouhé pouti Matky našich řek.

Spící díra přitahuje i neklidná srdce vyznavačů extrémních vodáckých sjezdů – je považována za nejdivočejší z divokých úseků našich vod. Dobrodruzi v plastových skořápkách však netuší, že pod rozběsněnou kaskádou Spící díry se branou z granitu vstupuje do tajuplného podvodního labyrintu té bájné Řeky jihu...

Tady plynou proudy času podle jiných partitur - sotva slyšitelně tu zaznívá jedenáct strun stříbrných…