Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na jihu se bobři střílejí (květen 2018)

p4071376.jpg

Často slýcháme nářky na "řádění" bobrů v tom či onom povodí řek v Čechách i na Moravě. Na krásném a romantickém úseku Vltavy pod Vyšším Brodem směrem k hradu Rožmberk, který je zároveň nejnavštěvovanějším vodáckým úsekem v celé České republice, dochází na jaře letošního roku k smutnému měření sil Přírody a nejmodernější stavební techniky 21. století!

p4071380.jpg

Rodinka bobrů evropských se tu od prosince statečně pokouší na některém z ostrůvků vybudovat alespoň malou, bezpečnou tvrz pro své potomky, tak, jak jí velí odvěký řád Přírody. O kousek dále těžké pásové bagry Komatsu během března doslova zplanýrovaly nádherný pobřežní úsek podmáčených olšin od Vyššího Brodu až po jez v Herbertově. Padly zde stovky vzrostlých olší, bříz, osik, vrb i dubů; bylo zcela zničeno velice cenné bylinné patro s petrklíči, plicníky, liliemi zlatohlavými, dřípatkami, kopytníky, lýkovci a sasankami; několik potůčků protáhly ocelové drapáky na zabahněné traťovody... Celý příbřežní háj se podmáčnými loučkami a mokřady se tak nevratně přeměnil na bahnitou, černou planinu smradlavého bahna, zasahující až k říčním proudům Vltavy.

p4071385.jpg

Zatímco bobr velice pečlivě a s rozmyslem zvažuje, který strom porazí, aby mu posloužil, a zároveň aby zůstala zachována ekologická rovnováha území i pro jeho potomstvo, těžké bagry jsou placeny od každého zplanýrovaného akru země (v případě řeky Vltavy od rekultivace říčního břehu) tak, aby zde mohly pokračovat práce na "zpřírodnění přírody" ve jménu "rozvoje mikroregionu", ve jménu využití ekonomického potenciálu Vltavy a schopnosti Řeky vytvářet snadný, leč tučný zisk.

Myslím, že nejenom bobři, ale i my lidé jsme přišli o další jedinečný a nenahraditelný kout volné a nespoutané přírody, která se za žádné peníze koupit nedá. Párek v rohlíku za lilii zlatohlavou, asfalt a beton za koberec jarních květů...

p4071349.jpg

 

 

Příspěvky

Evropský bobr a japonský bagr...

18. 5. 2018

 

Bobři obsazují břehy Vltavy, na jihu Čech loni tři kusy odstřelili

18. 5. 2018