Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno si nedovedu představit ( Mgr. Martina Majerová)

 

pb102581.jpg

 

Co všechno si neumím představit

(25. listopadu 2015 napsala Mgr. Martina Majerová)

Jak přispět něčím novým a převratným k tématu, ke kterému již bylo vše alespoň třikrát řečeno? Těžko. Proto se pouze pokusím sesumírovat svůj názor vzniklý syntézou všech vstřebaných informací, komentářů a postojů, které již do éteru vypuštěny byly.

Tak tedy - řečeno hned na úvod, nesouhlasím s novým záměrem na využití řeky Vltavy pod Lipnem k adrenalinovým vodním sportům. Celý projekt Divoká voda Loučovice má pro mě až příliš nevysvětlených aspektů, jen málo mlhavých a těžko uchopitelných výhod, ale naopak pár zřetelných nevýhod. Možná se bojím o řeku a přírodu kolem ní, možná jen nesnáším davy turistů, ale hlavně si prostě některé věci nedovedu představit. Např.:

 

1. Netuším, jak v době, kdy hydrologové bijí na poplach a očekávají v budoucnu celkový úbytek vody (delší a horší sucha), bude Lipno schopné zásobovat koryto Vltavy tak výrazně větším objemem vody. Kde ji chtějí brát?

 

2. Česká republika (jako většina vyspělých států) se snaží zvyšovat podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie, což máme ovšem poněkud stížené, protože například s osluněním to v našich zeměpisných šířkách není zas tak slavné a stálý vítr je také jen málo kde. Stále ještě nás drží staré dobré hydroelektrárny. Pravda, budování nových (velkých) asi není moc pravděpodobné, ale proč tedy omezovat ty v současnosti funkční a zavedené? Nebo lze pouštět vodu do koryta Vltavy a do elektrárny současně?

 

3. Další věc, kterou si neumím (spíše radši ani nechci) představit, je ten podivný systém regulace průtoku ve stylu ,,pustit-zastavit, pustit-zastavit“. Takový náhlý nárůst a stejně náhlý opad hladiny vody mi poněkud připomíná jisté hygienické zařízení... A to tedy Vltavě opravdu nepřeji! A ani organismům, které žijí v jejím korytě, ať už vzácným a chráněným nebo těm ,,obyčejným“. Že před výstavbou přehrady byl průtok mnohem větší než dnes a výška hladiny kolísala? To jistě. Hladina ovšem byla TRVALE výš a kolísání se týkalo hlavně jarního tání. I nějaké ty bleskové povodně sem tam přišly – to je v přirozeném ekosystému běžné (říká se tomu disturbance a jednou za čas to postihne každou část krajiny), ale tyto situace se vyskytly např. jednou do roka, rozhodně ne každý den!

 

4. A na závěr. Subjektivní názor člověka, který se jako pořadatel účastnil mnoha akcí a nesčetněkrát byl mezi dobrovolníky, kteří odklízeli z přírody lidský odpad: Lidi jsou ignoranti a čuňata (čest výjimkám)! Omezení vstupu? Pro smích! Když mě nikdo nevidí... Odnést si po sobě všechen odpad? Za kameny a do příkopů se ho přece vejde... Chovat se tiše a ohleduplně, když jsem v přírodě? Tak to nehrozí – zvlášť od té doby, co vynalezly ty výkonné přenosné repráčky. 

 

Podtrženo, sečteno. Ano – vím, že celý projekt Divoká voda je prezentován jako rozvojová záležitost – má přinést zisk do ekonomicky slabé lokality a vytvořit nová pracovní místa, což je jistě skvělý záměr. Docela by mě ale zajímalo, jak to třeba bude s prací mimo letní sezónu (nebo v době, kdy bude málo vody). A kde PŘESNĚ ty pracovní příležitosti vzniknou – jestli to náhodou nebudou místa, na která bez kvalifikace stejně zdejší občané nedosáhnou... A to se ani neptám, kamže půjde ten zisk.